Muziejai

Antalieptės energetikos muziejus

Antalieptės kraštas (Zarasų r.) nuo seno garsėja ne tik įspūdinga gamta, bet ir be galo darbščiais ir kūrybingais žmonėmis, stipria bendruomenine veikla, originaliais sumanymais. Dar tik prieš metus pradėta gvildenti idėja dėl energetikos muziejaus įkūrimo Antalieptėje, šį rudenį tapo realybe – rugsėjo vidury duris plačiai atvėrė visuomeniniais pagrindais įkurtas Antalieptės energetikos muziejus (M. Reinio g. 6, Antalieptė, Zarasų r.).

Antalieptės krašte energetikos tema ypatingai artima, juk čia dar 1961 m. buvo pastatyta vienintelė kalnų tipo elektrinė Lietuvoje. Džiugu, jog į muziejaus atidarymą atvyko ne tik garbūs svečiai, bendruomenės nariai, bet ir kadaise Antalieptės HE dirbę kraštiečiai.

Kviečiame visus smalsius ir neabejingus mūsų krašto grožiui keliauti, pažinti ir atrasti unikalius lankomus objektus!

Darbo laikas:

Pagal išankstinį susitarimą.

Kontaktai:

Kiekvieną sekmadienį po 11.00 val. yra galimybė pabendrauti su profesionaliu energetiku.

Dėl lankymosi šiuo ir kitu laiku susisiekti tel.nr. 862419441 arba el.p. olgaraugiene@gmail.com

 

 

 

Antalieptės kraštotyros muziejus

1715946.jpg2978866.jpg

1715946.jpg2978866.jpg

Antalieptės krašto muziejaus įkūrėjas – Algimantas Žilėnas. Muziejus įkurtas Antalieptės vidurinės mokyklos labai kukliose patalpose. Kambarėlis, kuriame buvo pradėtos kaupti kraštotyrinės vertybės, buvo labai mažas – vos 18 kvadratinių metrų. Už labai kuklų atlyginimą muziejui vadovavo istorijos mokytojai. Ilgiausiai – Jonas Vitkauskas.

1976 metais likvidavus Antalieptės žemės ūkio technikumą atsirado galimybė muziejaus patalpas praplėsti. 2003 metais rugpjūčio mėnesį po vasaros atostogų buvo pastebėta, kad muziejus apiplėštas. Nenaudėlių, kurie suniokojo muziejų, taip niekas ir nesurado. Likusios vertybės buvo sukrautos garaže, o pats muziejus nustojo egzistavęs.

Spaudžiant vietos kraštotyrininkams, ypač Vytautui Indrašiui, muziejaus gaivinimu susirūpino mokyklos vadovai ir istorijos mokytoja Danutė Mickevičiūtė. 2006 metais buvo paskirta lietuvių kalbos klasė, kur buvo eksponuojami buvusio muziejaus eksponatai. 2011 metais Antalieptės mokykla uždaryta.

2012 m. eksponatai perkelti į Antalieptės daugiafunkcinį centrą. Dabar turima per 300 eksponatų. Jie visi rūpestingai inventorizuojami, sisteminami. Šiuo metu muziejų prižiūrį  mokytojas Vincas Kibirkštis. Jam nuoširdžiai padeda seniūnijos darbuotojos Aušra Kastanauskienė ir Audrutė Saulienė. Darbo valandomis joms prieinamas muziejaus raktas ir jos lankytojus noriai supažindina su muziejaus vertybėmis.

 

Darbo laikas:

I – IV: nuo 8.00 val. iki 17.00 val., V: nuo 8.00 val. iki 15.45 val., VI-VII: pagal išankstinį susitarimą.

Kontaktai:

Adresas: A. Žilėno g. 1. Antalieptė
GPS: 55.658425, 25.870587
Tel.: +370 385 5 72 50, +370 615 36 799
El. paštas: antaliepte@zarasai.lt

 

Antalieptės biblioteka

Antalieptės kaime biblioteka buvo įsteigta 1941 m. Šiandien Antalieptės biblioteka – tai moderni informacijos, kultūros ir švietimo įstaiga, kurioje įvairūs leidiniai ir informacinės technologijos prieinamos kiekvienam Antalieptės gyventojui.

 

Nuo 2011 m. spalio mėnesio Antalieptės biblioteka atvėrė naujų erdvių patalpų duris. Bibliotekoje įrengta skaitykla su naujausiais periodiniais leidiniais, atskiros erdvės vaikams bei paaugliams, spaudinius galima pasirinkti skaitytojams patogiai išdėstytame fonde, interneto skaitykloje įrengtos 6 kompiuterizuotos darbo vietos su nemokama interneto prieiga.

Trumpai

Bibliotekoje lankosi Antalieptės, Purvynės, Gaidelių, Padusčio, Zabičiūnų, Guntulių, Gaspariškio, Paciškių, Kaniūlių, Svydžių, Jakunčių ir kitų aplinkinių Antalieptės seniūnijos kaimų gyventojai.

Bibliotekoje sukaupta daugiau kaip 7 tūkst. vnt. spaudinių. Per metus apsilanko vidutiniškai 6,8 tūkst. lankytojų.  Bibliotekoje renkama kraštotyrinė medžiaga.

Čia vyksta susitikimai su rašytojais, visuomenės veikėjais, pristatomos knygos, knygų ir autorių personalinės parodos ir kiti renginiai. Antalieptės bibliotekoje lankėsi  ir su skaitytojais susitiko poetas Juozas Nekrošius, heraldikos specialistas Arvydas Každailis, monsinjoras Petras Baltuška, kunigas Algirdas Dauknys, atsiminimų knygos apie Paulių Širvį sudarytojas Alfas Pakėnas, europarlamentarės Radvilė Morkūnaitė ir Margarita Starkevičiūtė, matematikos mokslų daktarai Bronislavas Kvedaras ir Petras Vaškas bei kiti.

Modernus leidinių išdavimas

Šiuolaikinei bibliotekai būtina ir moderni skaitytojų aptarnavimo sistema, todėl  nuo 2012 m. sausio mėnesio Antalieptės bibliotekoje skaitytojai bus aptarnaujami automatizuotai. Neliks formalių popierinių procedūrų – laukimo, kol bibliotekininkė ranka užpildys formuliarą, pasirašys ir pan. Kiekvienas skaitytojas turės vieningą elektroninį skaitytojo pažymėjimą, kuris galios visose viešosiose Lietuvos bibliotekose. Be to, elektroninis bibliotekos leidinių katalogas LIBIS  leis skaitytojams iš anksto iš bet kurios vietos per interneto svetainę www.zarasubiblioteka.lt atlikti dominančios knygos paiešką ir ją užsakyti.

Projektai

2011 m. pavasarį Antalieptės biblioteka kartu su bendruomene pradėjo vykdyti projekto „Bibliotekos pažangai“ veiklą „Bibliotekų ir bendruomenių bendradarbiavimo projektai, kuriant skaitmeninį turinį“. Biblioteka kartu su bendruomene kurs filmukus apie Antalieptės apylinkėse slypinčius nepaliestus ir netyrinėtus gamtos klodus, istoriją bei dabartinę aplinką.

Vasaros skaitykla

Šiltuoju metu laiku biblioteka kvies skaitytojus į lauke įsikūrusią vasaros skaityklą. Specialiai įrengta jauki ir svetinga skaitykla leis džiaugtis ne tik gamtos malonumais, bet ir knyga, žurnalu ar laikraščiu.

Biblioteka siūlo ir spausdinimo, kopijavimo, skenavimo paslaugas. Jei skaitytojai neranda dominančio leidinio bibliotekoje, naudodamiesi tarpbibliotekinio abonemento paslauga, jie galite užsisakyti leidinius iš kitų bibliotekų.

Apsilankymas Antalieptės bibliotekoje buvo seminaro „Naujosios informacinės technologijos: viešųjų bibliotekų vaidmuo bendruomenėms“  sudedamoji dalis, kurį organizavo Zarasų viešoji biblioteka (www.zarasubiblioteka.lt). Seminaras yra dalis tarptautinio projekto „Skaitymo skatinimas panaudojant informacines technologijas ir kūrybinę veiklą (Zarasai-Daugpilis)“, kurį finansuoja Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programa pagal 2007-2013 m. Europos teritorinio bendradarbiavimo tikslą (www.latlit.eu) bei Zarasų rajono savivaldybė (www.zarasai.lt).

Inga Cibulskienė,
Zarasų viešosios bibliotekos atstovė ryšiams su visuomene
Nuotraukos autorės

Antradienį – penktadienį
10.00 – 18.00
Šeštadienį 10.00 – 17.00
Sekmadienis, pirmadienis