Dviračių žygis „Gailestingumo link“
Baltiškėse gyvenančios Tiberiados bendruomenės brolis Jonas dar prieš mėnesį vykusio susitikimo metu pasakojo apie planuojamą paauglių dviračių žygį „Gailestingumo link“. Tada buvo išreikštas ir jo noras, kad viena iš paskutiniųjų žygeivių nakvynių būtų Antalieptėje. Man, tik ką pradėjusiai dirbti Antalieptės bibliotekoje, labai parūpo sužinoti paauglių nuomonę apie skaitomas knygas ir biblioteką, todėl paprašiau įtraukti šį mano pageidavimą į žygeivių programą.
2016 m. liepos 2 d. pavakarę į Antalieptę atmynė 56 jaunieji dviratininkai. Antalieptės seniūno A. Sauliaus bei Purvynės ir Naršėnų kaimų bendruomenės vadovo D. Steponavičiaus dėka keliautojai įsikūrė patogiai nakvynei, nusimaudė tvenkinyje, aplankė miestelio bažnyčią ir jos požemius, susidomėję klausėsi V. Kibirkščio Antalieptės krašto ir jo žmonių pristatymo. Dauguma besiklausančių žavėjosi gražia ir tvarkinga aplinka, sutiktų žmonių gerumu ir paslaugumu.
Liepos 3-ios rytas žygeiviams prasidėjo 7 val. Po prausimosi jie susirinko miestelio bažnytėlėje rytinei maldai ir su nekantrumu laukė pusryčių, kuriuos buvo pažadėjusi Antalieptės kaimo bendruomenė, vadovaujama A. Raugaitės. Tradiciniams Antalieptės blynams nebuvo abejingų! Nuo ankstyvo ryto triūsė pati pirmininkė Austėja, pagalbon „įdarbinusi“ savo mamą ir močiutę. Padėti atskubėjo S. Kiliuvienė su dukra Evelina, T. Kupinskas ir R. Kuliešienė. Broliai vienuoliai įtartinai žvilgčiojo į besikūrenantį laužą ir gūžčiojo pečiais ar sugebėsime laiku pamaitinti tokį būrį žygeivių. Patirtis nenuvylė: pusryčiai buvo sotūs, skanūs ir gausūs. „Pagaliau prisivalgiau“ – sakė dažnas po jų.
Po pusryčių susirinkome į renginį Antalieptės bibliotekoje. Mūsų susitikimui iš anksto paruošiau klausimyną. Štai keli jo rezultatai: į klausimą kaip patiko Antalieptės biblioteka ir jos aplinka, vienbalsiai atsakyta: labai jauku, gražu, tvarkinga, įdomu, daug knygų ir kad ji – tikras miestelio kultūros centras. O į klausimą ką paaugliai pagalvoja išgirdę žodį ,,biblioteka“, dauguma atsakė: knygų namai, naujos žinios arba vieša erdvė bei vieta kūrybiškumui ugdyti. Buvo ir originalių atsakymų: vaizduotės lavinimas ir ugdymas. Džiugu, kad nors beveik visi apklaustieji yra susipažinę su elektronine knyga, vis tik mieliau rinktųsi tradicinę spausdintą. Pasirodo, kas antrasis mano respondentas – retas bibliotekos lankytojas, o kas ketvirtas – 2016-aisiais pirmą kartą biblioteką apsilankė būtent Antalieptėje. Pusė apklaustųjų tos dienos bibliotekos lankytojų joje lankosi kartą per mėnesį ir dažniau, dalis renkasi knygynus arba turi bibliotekas namuose.
Dalis keliautojų greitai įsitraukė į smagų knygų paieškos žaidimą pagal autorių – jiems pakankamai greitai pavykdavo surasti paskelbtą knygą, todėl užduotį teko vėl ir vėl kartoti, o stebėjusiems paaiškinti kaip patiems susirasti bibliotekoje esančias knygas ir orientuotis jų gausoje. Smagu buvo žiūrėti kaip paaugliai susirado veiklas vaikų erdvėje ir tarsi grįžę į vaikystę mėgavosi žaidimais. Svečius sudomino ir atskirai nuo knygų fondų esantis skyrelis „Skaitytojas – skaitytojui“, kuriame dešimt paauglių susirado sau mielą knygą.
Bibliotekos lankytojų paprašiau paslaugos: jie turėjo parašyti pasirinktos knygos pavadinimą bei autorių ir motyvuoti savo pasirinkimą. Štai Paulius labai apsidžiaugė suradęs P. C. Cast ir Kristin Cast ciklo „Nakties namai“ knygas, šešiolikmetė viešnia, pasak jos, pasirinko klasiką – B. Sruogos „Dievų mišką“. Buvo ir kitų pasirinkimų: C. S. Lewis „Tiesiog krikščionybė“, „Kipšo laiškai“, Neringos Vaitkutės „Tamsa kuri prabudo“, Kristinos Gudonytės „Blogos mergaitės dienoraštis“ ir t. t.
Mano ir naujų draugų susitikimas Antalieptės bibliotekoje prabėgo lig akimirka, tačiau per ją praturtėjau pažinimu apie skaitančius paauglius ir tai pravers bibliotekininkės darbe. Įsitikinau, kad bibliotekos vaidmuo bendruomenėje yra labai svarbus, o šis darbas ne tik įdomus ir prasmingas, bet teikiantis džiaugsmą.
Olga Raugienė, Antalieptės bibliotekos bibliotekininkė
Informacija iš https://www.facebook.com/antalieptes.biblioteka/posts/719360151538527
Paskutiniai komentarai