UN TĄ LIEPTĄ BASOMIS!

2011-01-21 at 12:53

DSC00371 (Large)Vasaros pramogų, kelionių, švenčių karuselei įsisukus visu smarkumu, ne visur įmanoma suspėti, tačiau yra renginių, kurių jokiais būdais negalima praleisti – tokios yra miesteliuose ir kaimuose vykstančios kasmetinės kraštiečių šventės, į kurias privalu sugrįžti visiems išvykusiems iš savo gimtųjų vietų, nesvarbu, kokiuose tolimuose miestuose ar šalyse jie begyventų. Tad ir rugpjūčio 1 – 2 d. Antalieptėje vykusio festivalio „Basomis 2015″ rengėjai kvietė atvykti tiek antalieptėnus, tiek jų svečius, nesvarbu, apsiavusius ar basus, tik geros nuotaikos ir nusiteikusius linksmintis visą savaitgalį.

Linksmybės prasidėjo šeštadienį Mažajame stadione sporto varžybomis, kuriose netrūko norinčių išbandyti savo jėgas, netrūko ir sirgalių, tiek dieną, tiek naktį vykusiose rungtyse palaikymo šūksniais skatinančių žaidėjus parodyti viską, ką geriausio šie sugeba.

Futbolą 5×5 žaidė aštuonios komandos. Po atkaklių kovų pergalę iškovojusi „Užpalių“ komanda iš Utenos r. antroje vietoje paliko „Dusetas“ iš Dusetų, trečioje – „Feniksą“ iš Rokiškio r.

Krepšinį 3×3 žaidė net 16 komandų. Laimėjo „Antalieptė“, antrieji liko „Panevėžys“ iš Dusetų, treti – „Loverys“ iš Utenos.

Į tinklinio 5×5 varžybas užsiregistravo 12 komandų, tačiau trys nesulaukė varžybų pabaigos, įvykusios jau vėlai naktį. Jas laimėjo „Antalieptės 2“ komanda, antroji vieta atiteko „Rainbow“ iš Dusetų, trečioji – „Antazavės“ komandai.

Itin entuziastingai buvo sutikta naujovė – Foto lenktynės. Šis žaidimas, labai populiarus užsienio šalyse, po truputį plinta ir Lietuvoje, o Zarasų rajone pirmą kartą jis buvo sužaistas būtent Antalieptėje. Idėją iš Vokietijos parsivežęs vienas iš šventės organizatorių Darius Steponavičius šauniai ją įgyvendino festivalio metu ir, ko gero, ji puikiai prigis ir ateinančiais metais. Žaidimo taisyklės paprastos – 15 komandų, kurių kiekvieną sudaro 4 asmenys, per valandą privalo surasti legendoje (žemėlapyje) sužymėtus objektus ir prie jų nusifotografuoti. Svarbiausi kriterijai, pagal kuriuos išrenkami Foto lenktynių nugalėtojai – greitumas, sumanumas ir originalumas. Kadangi festivalio pagrindinė tema – lieptai, visos komandos ir ieškojo legendoje nurodytų lieptų, tiltų bei tiltelių, fotografavosi tiek ant jų, tiek vandenyje, o papildomi balai buvo skiriami už nenurodytus, savarankiškai atrastus lieptus. Po valandos kūrybingų ir azartiškų Foto lenktynių laimėjo „Blizgučių“ komanda iš Dusetų, antri liko „Palivano Garbanos“ (mišri komanda), treti – „Antalieptės“ komanda.

Iš futbolo, krepšinio, naktinio tinklinio varžybose ir Foto lenktynėse dalyvavusių komandų buvo išrinkta aktyviausia komanda, ji paskelbta festivalio Čempionų Čempione ir apdovanota puikiu prizu – kvietimu pailsėti kaimo turizmo sodyboje „Stromelė“. Garbingas titulas ir prizas atiteko vietinių antalieptėnų komandai. Apie tai buvo paskelbta antrąją šventės dieną, susumavus visų rungčių ir žaidynių rezultatus.

Pirmą kartą Antalieptės festivalio metu buvo suorganizuotas Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie susisiekimo ministerijos organizuojamo projekto „Saugokime vieni kitus kelyje“ renginys, pasižymintis ne tik didele nauda ir informatyvumu, bet ir gyventojų susidomėjimu. Renginyje dalyvavo VĮ „Utenos regiono keliai“ saugaus eismo inžinierė Sandra Dindaitė ir Utenos (AVPK) Utenos kelių policijos kelių patrulinio būrio vyriausiasis patrulis Ignas Matiukas. Susirinkusieji turėjo galimybę išbandyti saugos diržų efektyvumo ir automobilio apsivertimo imitavimo įrenginius, taip pat galėjo susipažinti su kelių policijos automobiliu, bei turima įranga jame. Buvo paruošta viktorina – testas saugaus eismo klausimais. Atsakiusieji į klausimus sulaukė dovanų. Taip pat šventės metu buvo platinamos priemonės su šviesą atspindinčiais elementais, aiškinama jų svarba, bei visi eismo dalyviai skatinami saugiau elgtis kelyje.

Festivalyje netrūko pramogų ir mažesniems jos dalyviams – norintys patirti skrydžio jausmą šokinėjo ant batuto, rankos ir akies taiklumą buvo galima išbandyti šaudant iš lanko. Irklavimo entuziastus viliojo vienuolyno tvenkinyje besisupančios baidarės, o stalo futbolą mielai žaidė ne tik vaikai, bet ir jų tėveliai.

Pavargusieji nuo aktyvių pramogų visokeriopai galėjo atgauti jėgas poilsio bei relaksacijos zonoje, kur jų laukė daugybė malonumų kūnui ir sielai. Babos restorano šeimininkės Irina Steponėnienė ir Olga Raugienė vaišino gardžiausiais patiekalais – pica, kotletukais, dietine sriuba ir žagarėliais. Atsigaivinti buvo galima tiek tradicine gira, tiek ir kvapnia, nuostabiai atrodančia žolynų arbata. Lietuviškos pirties bičiulių draugijos pirmininkė Daiva Puluikienė ne tik kvietė pasidaryti grožio kaukes veidui, bet ir mielai pasakojo apie seną pirčių istoriją Lietuvoje, apie draugijos veiklą, propaguojančią pirtininkystę kaip sveikos gyvensenos, kultūros, meno ir net sporto veiklos rūšį, supažindino su pirčių ypatumais, pamokė, kaip taisyklingai ir iš ko susirišti vantas, atskleidė jų stebuklingas savybes. Gretimoje palapinėje norinčių patirti gydomąją masažo galią laukė masažo specialistė Justina Sauliūtė, kilusi iš Antalieptės, šiuo metu dirbanti Vilniuje. Žmonės iš pradžių atsargiai rinkosi šią procedūrą, tačiau vėliau tiek vyrai, tiek moterys išdrąsėjo ir darbo Justinai nepritrūko visą vakarą.

Žiūrovų dvasiai atgaivą suteikė kultūrinė – muzikinė festivalio dalis. Po Antalieptės seniūno Arvydo Sauliaus, atvykusių svečių, kilusių iš Antalieptės krašto – Zarasų rajono savivaldybės mero Nikolajaus Gusevo patarėjo Arvydo Veikšros ir tarybos nario Domijano Popovo sveikinimo žodžių festivalio dalyviams ir rengėjams, įteiktų atminimo dovanų, į sceną pakilo poetinio žodžio nešėjai. Gyvenanti Dusetose, tačiau kilusi iš Svydžių kaimo, esančio Antalieptės seniūnijoje, Elena Puodžiūtė – Antonova neblėstančią meilę tėviškei išsakė pačiais nuoširdžiausiais žodžiais. Jautrius ir elegiškus savo kūrybos eilėraščius iš knygos „Pasišviesdama meile skubu“ skaitė pati autorė, taip pat Leokadija Malcienė, Vincas Kibirkštis, Loreta Alaunienė. Po jų pasirodymo koncertavo Utenos kultūros centro akustinės gitaros ansamblis, vadovaujamas Rimanto Sinicos.

Ik pat aušros netilo šurmulys palapinių miestelyje. Kam pavyko pamiegoti, kam nelabai, tačiau ryte jau visi skubėjo į Antalieptės bažnyčioje vykusius tradicinius Porciunkulės atlaidus. Pasibaigus šv. Mišioms ir iškilmingai procesijai, po bažnyčios skliautais aidėjo poezija ir muzika. Pauliaus Širvio ir Antano Strazdelio eiles kraštiečiams skaitė aktorius Algirdas Latėnas. Visų širdis virpino Dusetų kultūros centro ansamblio „Svaja“ (vad .J. Kaškauskienė) moterų atliekamos dainos. Iš Zarasų atvykusios Adrijos Zavackaitės, kuriai akomponavo mama Dangira Zavackienė, su fleita sugroti muzikiniai kūriniai ypatingai skambėjo šventovės erdvėje. Daug gerų emocijų žiūrovams padovanojo Anykščių kultūros centro istorinių šokių kolektyvo „Baltoji pavana“ (vad. J. Uselienė) šokėjai.

Antalieptės Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčia jau neatpažįstamai pasikeitusi, išgražėjusi, tačiau vargonai dar nesutvarkyti. Tam tikslui organizuotas aukcionas, kurio metu pinigai – 172 eurai, gauti pardavus tautodailininkų P. Savicko, A. Barzdienės, D. Žilėnienės, G. Gudelienės, Z.Striškos, I.Eitminavičienės, L.Kriukienės kūrinius, bus pridėti prie lėšų, renkamų vargonų restauracijai.

Na, ir koks Antalieptės kaimo festivalis be garsiausio ir originaliausio šaltvyšnių valgymo čempionato?! Tiek šeštadienį, tiek sekmadienį norinčių jame išbandyti savo galimybes netrūko. Varžyboms teisėjavo ilgametis šio čempionato teisėjas Vytautas Čypas. Greitai, tačiau estetiškai ir tvarkingai dubenėlį šaltvyšnių ir keletą bulvių sukirto Ernestas Domkus, atvykęs net iš Kauno. Jam ir atiteko prizas – vakarienė su malūnininkų šeima Šlyninkos vandens malūne.

Šių metų festivalis Antalieptėje kaip niekad pasižymėjo įvairiomis naujovėmis. Liko dar nepaminėta viena pagrindinė iš jų – poilsio bei relaksacijos zona buvo įkurta vienuolyno tvenkinio teritorijoje, puikiai sutvarkytoje, išvalytoje nuo šabakštynų, idealiai tinkančioje įvairiausiems renginiams.

Organizatoriai dėkoja aktyviausiems jaunimo atstovams, nestokojusiems šaunių idėjų ir entuziazmo, negailėjusiems savo laiko rengiantis festivaliui ir jo metu: Karoliui Sinicai, Eitvydui Vanagui, Dovydui Alaunei ir Austėjai Raugaitei.

Nuoširdi padėka festivalio rėmėjams: LKSK Nemunui, Zarasų rajono savivaldybei, Dusetų kultūros centrui dailės galerijai, „Lieptų kaimui“, Antalieptės parapijos pastoracinei tarybai, Purvynės ir Naršėnų kaimų bei Guntulių kaimo bendruomenėms.

Šventės pagrindiniai organizatoriai: Antalieptės seniūnija ir parapija, vietinės bendruomenės ir kultūros įstaigos.

Vilija Visockienė